Blog Menüsü

Son bloglar

Küpe yapımında hangi malzemeler kullanılır?

19635 Görüntüleme 1882 Beğenildi

küpe yapımında hangi malzemeler kullanılır

Küpe Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?


Geçmişten bugüne, kadınların günlük yaşantısında hayatlarının en önemli yerini alan küpe aksesuarı, en çarpıcı haliyle kadınların vazgeçilmez aksesuarları olmaya devam ediyor. Bugün, herkesin en çok merak ettiği konulardan biri olan küpe yapımında kullanılan malzemelerin ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz.


En karakteristik olarak bilinen bir küpe malzemesi olan metal küpelerden başlamak istiyoruz; bu küpe çeşitlerinde nikel, çelik gümüş, altın ve bakır elementleri küpe yapımında en sık kullanılan metaller olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle nikel, çoğu zaman gümüşle karıştırılan bir metal türüdür. Nikel, takı üretiminde yer alışının dışında otomotiv sanayisinde, çatal - kaşık yapımında, mutfak eşyalarında, neşter, gıda ürünleri ve madeni para gibi birçok endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır.

Çelik ise, küpe de olduğu gibi hayatımızın içinde bulunan en ufacık bir iğneden, kullandığımız saatlere, tava ve tencereden evlerimizin kapısına kadar hayatımızın oldukça içerisinde yer alır. Paslanmamasından, sağlığa zararsız olmasından ve dayanıklı bir metal türü olmasından dolayı küpe yapımında da en çok tercih edilen metal türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gümüş; her haliyle hayatımızın içerisinde bulunan bir metal türü olması sebebiyle, özellikle küpelerin vazgeçilmezi olarak yüz yılllardır kadınların tercihi olmakta. Bir çoğumuzun da bildiği üzere gümüş, küpe ve takıların yanı sıra ev aksesuarlarında da en çok kullanılan metal türü olma özelliğine sahiptir. Gümüş, çok yumuşak bir yapıya sahip olduğu ve dövülerek istenilen her şekle kolaylıkla getirilebilen bir element olması sebebiyle, takı sektöründe olduğu gibi dişcilik ve tıp endüstrisinde de en çok kullanılan bir metal olarak karşımıza çıkıyor.


Altın; bir çok kişinin hayır diyemiyeceği bir kıymete sahip oluşu sebebiyle, özellikle kadınların  vazgeçilmezlerinden olmaya yüzyıllardır devam ediyor. En zor şartlar altında bile yapısının kolay kolay bozulmaması, yüksek maddi değere sahip olması, iyi bir yatırım aracı olması ve ışıltısı ile bir çok insanı cezbedici özelliğe sahip olması nedeniyle, altın en kıymetli metal olarak hayatımızın içerisinde bulunuyor.  Neredeyse her bayanın bir altın küpesinin var olduğunu düşündüğümüzde hayatımızın ne denli önemli bir parçası olduğunu anlamak hiçte güç değil.


Bunların dışında küpelerde ahşap materyallerle birlikte özellikle bambu ağacının kullanılışı son trendler de sıkça karşımıza çıkmakta. Küpeler de klasik olarak doğal taş, boncuklar, rengarenk ipler, kumaşlar, deri çeşitleri, değerli taşlar ve kristaller küpenin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Püskül küpelerin şıklığı ise son dönemin en çarpıcı trendi diyebiliriz. Kuru çiçek küpe modelleri ve özellikle cam küpe çeşitleri kadınların beğenisini oldukça kazanmakta.
   
Bir sonraki blog yazımızda görüşmek dileğiyle.